16. miejsce w prestiżowym Rankingu Audytorów 2018 „Rzeczpospolitej”
Z dużą satysfakcją przyjęliśmy wyniki Rankingu Audytorów 2018. Czuliśmy, że będzie dobrze i przesunięcie w TOP 20. rankingu było właściwie pewne, zadawaliśmy sobie jedynie pytanie; „tylko o ile?” Morison Finansista Audit na potrzeby rankingu ponownie połączyło siły z drugim przedstawicielem Morison KSi w Polsce (Grupa Strategia z Warszawy). Wyniki tegorocznego rankingu to awans o cztery miejsca względem ubiegłorocznego zestawienia, co w efekcie dało nam 16. miejsce w klasyfikacji generalnej.
To dobry prognostyk na kolejne lata, które – jak daje się wyczuć w środowisku audytorów – przynieść mają duże zmiany. Najczęściej mówi się tutaj o nieuchronnej konsolidacji rynku, zmianie samego sposobu badania, ukierunkowaniu na budowanie wysoko-wyspecjalizowanych zespołów czy zwiększeniu roli doradczej audytora. Efektem ubocznym wspomnianych ulepszeń będzie zapewne także zmiana poziomu wynagrodzeń z tytułu rewizji. Najczęściej przewidywany wzrost ocenia się na ok. 20 – 30%. Jeżeli tak, będzie to zaledwie powrót do cen sprzed kryzysu. Ponieważ poziom cen w audycie nie uległ odbiciu, które byłoby proporcjonalne do wzrostu innych kosztów możemy mówić tutaj bardziej o korekcie aniżeli o rychłej poprawie rentowności.
Rewolucyjnych zmian w wynikach wobec poprzednich edycji nie ma, ale kilka rzeczy z tegorocznego rankingu zaskoczyło. Przede wszystkim w tym roku mamy dwóch zwycięzców. Taką samą liczbę punktów uzyskały KPMG (było również liderem rankingu w minionych latach) oraz PwC. Warto odnotować awans tej ostatniej firmy – jeszcze rok temu zajmowała trzecie miejsce. Teraz przypadło ono grupie Deloitte Audyt, a pozycję wicelidera utrzymało zaś EY. W ten sposób cała wielka czwórka znalazła się na podium.
Kolejnym zaskoczeniem okazały się wzloty i spadki prezentowanych firm na przestrzeni ostatnich dwunastu miesięcy. Biorąc pod uwagę ubiegłoroczne zestawienie widzimy, że 38 proc. ankietowanych firm audytorskich poprawiło swoją pozycję, 41 proc. spadło, a 21 proc. uplasowało się na takim samym miejscu jak w 2016 r. Tegoroczne statystyki prezentują się zdecydowanie lepiej: na wyższych miejscach niż w 2017 r. jest niemal dwie trzecie audytorów. Niespełna 25 proc. spadło niżej, a 9 proc. zajęło te same miejsca.
Następny ranking może kryć kolejne niespodzianki. Szczególnie interesująco zapowiada się kwestia konsolidacji rynku. Czy już w przyszłym roku – wskutek przejęcia zabraknie któregoś ze znanych podmiotów czy może audytorzy pójdą w kierunku fuzji? Zobaczymy.